Vynucený restart u MacBook. Jak na něj?
Vynucený restart by měl být u MacBooku, MacBooku Air či MacBooku Pro až tou poslední možností. Pokud však dojde k tomu, že zařízení skutečně zamrzne, je to většinou nejrychlejší způsob, jak jej opět vrátit do provozu. Než však k vynucenému restartu opravdu přistoupíte, je potřebné ujistit se, že jste vyzkoušeli všechna ostatní a méně radikální řešení.
Přečtěte si také: Co nového přinese iPhone 16?
Jak restartovat MacBook?
Pokud nezamrzl operační systém MacBooku, ale pouze aktuálně spuštěná aplikace, stačí podržet klávesu Option a poté pravým tlačítkem myši kliknout na ikonu této aplikace v Docku. Z dostupných možností poté vyberete položku Vynutit ukončení a nereagující aplikace se ukončí.
Pokud zamrzl operační systém, přičemž kurzor myši stále reaguje, restart je jednoduchý. Vyberte symbol Apple v levém horním rohu displeje a poté klikněte na možnost Restartovat. Pokud však kurzor nereaguje, zkuste při podrženém stisknutí klávesy Control (Ctrl) stisknout tlačítko napájení. Mělo by se objevit dialogové okno pro vypnutí systému, ve kterém opět stačí vybrat položku Restartovat.
A kde vlastně hledat tlačítko napájení? Pokud MacBook disponuje fyzickými funkčními klávesami F1-F12, tlačítkem napájení bude klávesa v pravém horním rohu klávesnice. Starší MacBooky s optickou mechanikou mívají tlačítko napájení oddělené od klávesnice. Nachází se proto samostatně v pravém horním rohu.
Tlačítkem napájení ale může být také tlačítko Touch ID v pravém horním rohu klávesnice. Týká se to MacBooků Air z roku 2018 a novějších, ale také 14" a 16" MacBooků Pro. U MacBooků Pro s Touch Barem je tlačítkem napájení zase plocha Touch ID na pravé straně Touch Baru.
Jak restartovat MacBook natvrdo
Pokud nereaguje kurzor myši a po stisknutí kláves Ctrl + tlačítko napájení se dialogové okno nezobrazuje, pak bude potřebné restartovat MacBook "natvrdo". Zmáčkněte a držte klávesy Command a Control. Poté současně zmáčkněte i tlačítko napájení (případně tlačítko Touch ID v závislosti na konkrétním modelu MacBooku) a počkejte, dokud displej nezhasne. Poté dojde k vynucenému restartu MacBooku.
Pokud se se zamrzáním MacBooku potýkáte opakovaně a nevíte, jakou to má příčinu, zkuste restartovat MacBook v režimu Apple diagnostiky a zjistit tak, zda jde o hardwarový problém či nikoli.
Jak spustit Apple diagnostiku na M čipu
- MacBook zapněte a dál během spuštění zařízení držte tlačítko napájení.
- Zobrazí se okno s možnostmi spuštění. Poznáte ho podle ikony interního disku a také ikony ozubeného kola. V této chvíli tlačítko napájení pusťte.
- Zmáčknete kombinaci kláves Command + D.
Jak spustit Apple diagnostiku na Intel čipu
- Tlačítkem napájení zapněte MacBook. Okamžitě po jeho spuštění zmáčkněte a držte klávesu D.
- Zobrazí se ukazatel průběhu diagnostiky s nápisem Checking your Mac. V této chvíli už můžete klávesu D uvolnit.
V obou případech se spustí program Apple Diagnostics. Jakmile bude test MacBooku dokončený, zobrazí se vám zjištěné výsledky. Obsahovat budou referenční kódy, se kterými snadno identifikujete případné problémy na zařízení. Pokud pak budete chtít test zopakovat, stačí kliknout na položku Spustit test znovu, případně zmáčknou Command-R. Jinak z obrazovky můžete snadno odejít pomocí tlačítek Restartovat či Vypnout.
Pokud ale před odchodem budete chtít získat další informace o možnostech podpory, buď klikněte na tlačítko Začít, anebo zmáčkněte Command-G (pro získání těchto informací musí být MacBook samozřejmě připojený k internetu). Dál dojde k restartu MacBooku a otevře se vám internetová stránka s dalšími informacemi k vašemu problému. Až zjistíte, co potřebujete, odejít můžete opět tak, že z nabídky Apple vyberete možnost Restartovat nebo Vypnout.
Závěr
Jestliže se na vašem MacBooku potýkáte s jakýmkoli problémem, se kterým si sami nevíte rady, neváhejte si podat žádost o opravu u nás v Jablkoservisu, kde se o vaše zařízení rychle a profesionálně postaráme.