Jak vypadá nový iOS 26?
Vývojářská konference společnosti Apple, která se koná pravidelně každý rok, je pro letošek za námi. WWDC 2025 se konala od 9. do 13. června 2025 a firma s nakousnutým jablkem v logu během ní představila nejnovější verze operačních systémů pro všechna svá zařízení. Dočkali jsme se tedy nového iOS, iPadOS, macOS, visionOS, watchOS i tvOS. Největší zájem byl samozřejmě o nový operační systém iPhonů – tedy iOS. Fanouškům jablečných smartphonů byly totiž přislíbeny velké změny ve vzhledu i funkcích systému. Dychtivě proto vyhlíželi úvodní keynote WWDC 2025, na kterém měly být novinky oficiálně představeny. Jakmile tato událost 9. června proběhla, bylo jasno – Apple představil zásadní změny systému iOS i zcela nový, neokoukaný vzhled. Díky tomu se letos iPhony po 10 letech čekání konečně dočkají výraznější vizuální změny. V následujícím článku se podíváme na to, jak nový iOS 26 vypadá a jaké nové funkce přináší.
Nové značení systémů
Než se vůbec podíváme na to, co je ve světě iOS nového, je potřeba zmínit se o zásadních změnách v označování operačních systémů Apple. Stejně jako všichni ostatní, i my jsme totiž očekávali iOS 19, nakonec však dorazil iOS 26. Jak je to možné?
Odpověď je jednoduchá. V Applu konečně došlo k tomu, o čem se poslední dobou pošuškávalo –ke sjednocení značení mezi všemi operačními systémy této značky. Od WWDC 2025 budou díky tomu všechny systémy označovány číslovkou toho roku, ve kterém budou po většinu času aktuální. Proto tedy nepřišel iOS 19, nýbrž iOS 26, který se sice do iPhonů dostane už v roce 2025, avšak po většinu času bude aktuální až v roce 2026. Za ním pak tedy budou následovat iOS 27, iOS 28 a tak dále.
Výborné je, že stejným způsobem budou označovány i všechny ostatní jablečné operační systémy. Končí tedy různorodý chaos v značení, který jsme znali doteď (iOS 18, iPadOS 18, macOS 15, tvOS 18, watchOS 12 a visionOS 2), a začíná období operačních systémů se stejným označením – iOS 26, iPadOS 26, watchOS 26, tvOS 26, visionOS 26 a macOS 26. Ze začátku to sice může někoho zmást, avšak s výhledem na následující roky je to velmi dobrý tah – značení všech operačních systémů od Applu bude jednotné a díky číslovce v názvu OS navíc vždy snadno určíte, v jakém roce byla konkrétní verze systému vydána (ta bude totiž vždy označovat rok, který následoval po roku, ve kterém byl systém vydán).
Co je v iOS 26 nového?
Tím nejzajímavějším samozřejmě není změna značení v systémech Applu, nýbrž samotné novinky. Pojďme se teď proto podívat, jak vypadá nový dizajn iOS 26 a které z nových funkcí systému mají největší potenciál zaujmout.
LiquidGlass
Aktualizace iOS se ze všeho nejvíce točila kolem prvku s názvem LiquidGlass (v překladu tekuté sklo). V praxi to znamená nový vizuální dizajn, který pro hlavní menu iPhone i ostatní ovládací prvky telefonu přinesl průhledný vzhled. Všechny prvky mají zaoblené tvary s jakoby zamlženým vzhledem a velmi jemnými barvami. Elementy působí trojrozměrným dojmem, a navíc reagují na dotek – rozbalují se do dalších menu. Jde tedy o výsledek snahy, kdy v Applu chtěli spojit starý fyzický vzhled iOS s moderním vzhledem operačních systémů budoucnosti po vzoru visionOS. Výsledná verze se rozhodně povedla, a proto můžeme očekávat, že právě vzhled Liquid Glass bude po podzimním příchodu iOS 26 do iPhonů největším tahákem celé aktualizace.
Výbornou zprávou je také fakt, že Liquid Glass není pouze výsadou iPhonů. Díky tomu dojde vedle sjednocení značení systémů také ke sjednocení jejich vizuálního vzhledu. Liquid Glass tak můžete očekávat také ve vašem Macu či MacBooku, iPadu, Apple Watch či Apple TV. Díky tomu budou přechody z jednoho jablečného zařízení na druhé ještě jednodušší, pohodlnější a intuitivnější, než tomu bylo doteď.
Živý překladač
Jednou z nejzajímavějších novinek v iOS, které byly na WWDC 2025 představeny, je rozhodně okamžitý překlad textů a hovorů. V praxi to samozřejmě funguje pouze s Apple Intelligence a vypadá to tak, že po odeslání textu přes Zprávy aplikace vaši odeslanou zprávu automaticky přeloží do preferovaného jazyka jejího příjemce. Při hovorech přes aplikace Telefon a FaceTime překlad funguje dokonce živě – každý účastník hovoru proto slyší ten jazyk, který má nastavený jako preferovaný, a tudíž mu rozumí.
Funkce je to velmi zajímavá, a i záměr Applu je patrný na první pohled – tato značka by tímto chtěla usnadnit mezinárodní komunikaci napříč celým světem bez nutnosti znát konkrétní jazyk. Bohužel pro nás v Česku to má ale také háček v jazykové podpoře. Překlad psaného textu bude totiž prozatím fungovat pouze v angličtině, francouzštině, němčině, italštině, japonštině, korejštině, portugalštině, španělštině a čínštině (jeden z jazyků musí být v iPhonu nastavený jako výchozí), živý překlad hovorů pak dokonce pouze v 5 jazycích – angličtině, francouzštině, němčině, portugalštině a španělštině.
Vedle jazykové podpory pak pro tyto funkce potřebujete také telefon s dostatečným výkonem pro Apple Intelligence. Fungovat tedy budou pouze na iPhonech 15 Pro a novějších.
Vylepšený fotoaparát i jiné aplikace
V Česku si tak bohužel prozatím užijeme pouze ty méně zajímavé novinky iOS 26. Takovou je například vylepšený fotoaparát, který dostal přehlednější rozhraní. Přepínání mezi jednotlivými režimy jako video, portrét či panorama je díky tomu odteď mnohem jednodušší a pohodlnější. To samé lze pak říct také o aplikaci Fotky – ta bude nově mít záložky Knihovna a Kolekce, které usnadní orientaci mezi fotografiemi uživatele (zejména když jich má v telefonu velké množství).
Vylepšena byla také funkce skupinových konverzací, kterou najdete v aplikaci Zprávy. Těm lze nově nastavovat vlastní pozadí nebo v nich třeba vytvářet ankety. Novinkou je také možnost vidět, kdo aktuálně píše do chatu zprávu (to bylo doteď výsadou individuálních konverzací).
Antispamová ochrana
Další skvělá funkce, bohužel pro nás v ČR opět s velkým ale. Nejdříve si však novou a živou ochranu Apple uživatele před spamem představme. Oddělení neznámých zpráv od normální doručené pošty je samozřejmostí, dále ale budou iPhony umět automaticky odfiltrovat také nevyžádané telefonní hovory. V Applu tento nepříjemný problém vyřešili pomocí funkce Monitorování hovorů. Ta pracuje s živým záznamníkem a používá jej k tomu, aby hovor zvedla za vás. Díky tomu iPhone předem sám zjistí, kdo a proč vám volá. Telefon vám pak reálně zazvoní až ve chvíli, kdy toto všechno proběhne a iPhone vám tak poskytne dostatek informací k tomu, abyste se mohli rozhodnout, zda chcete telefonní hovor přijmout či odmítnout. Jde tedy o funkci, kterou by uvítalo množství lidí, protože by jim výrazně usnadnila život. Háčkem je, že funguje pouze v angličtině, francouzštině, němčině, japonštině, kantonštině, korejštině, čínštině, portugalštině a španělštině.
Další novou funkcí, která se týká telefonních hovorů, je Hold Assist. Ta by vám zase dala možnost nechat iPhone čekat na obsazené lince za vás. Určená je pro situaci, kdy voláte do nějaké instituce a na lince musíte někdy i několik minut čekat na spojení s živým operátorem. IPhone s funkcí Hold Assist toto čekání zvládne za vás a upozorní vás až ve chvíli, kdy bude spojení s živým operátorem k dispozici. Opět perfektní funkce pro zjednodušení každodenního života, bohužel opět bez podpory češtiny. Funguje to pouze v angličtině a francouzštině, japonštině, němčině, portugalštině, španělštině a mandarínské čínštině.
Přečtěte si také: Který iPad vybrat? Porovnáváme pro vás nejnovější modely

Další novinky
Příchod iOS 26 zahrnuje i další novinky. Ty sice už nejsou tak velké, nicméně některé z nich za zmínku rozhodně stojí:
Přichází nová aplikace Hry, ve které můžete snadno procházet jednotlivé tituly, které zrovna hrajete, a sledovat své herní statistiky. Nechybí ani integrace předplatného Apple Arcade.
Přibývá chytré vyhledávání pomocí screenshotu. Funguje to tak, že pokud uděláte snímek něčeho, co vás na obrazovce zaujalo (třeba oblečení člověka na fotografii nebo nějaký konkrétní produkt), AI vám screenshot zanalyzuje, vyhledá požadovaný předmět a nabídne rovnou i obchody, kde si jej můžete zakoupit. Jde tedy o velmi podobný prvek, jakým je Circle to Search na Androidech. K fungování potřebuje VisualIntelligence, což je jeden z prvků Apple Intelligence. Nutností je proto opět dostatečně výkonný iPhone s podporou AI funkcí. Dalším omezením je pak jako vždy jazyková podpora – vyhledávání z obrázku funguje pouze s americkou angličtinou.
Apple Systém CarPlay (používá se k zrcadlení aplikací z iPhonu na infotainment auta) konečně umí zobrazovat mapy i během příchozího telefonního hovoru či notifikace.
Nově můžete váš iPhone použít i jako mikrofon k Apple TV.
Vylepšená Siri, kterou Apple již nějakou dobu slibuje, nakonec v této aktualizaci nedorazila. Podle vyjádření značky jde o velmi složitý proces, kvůli čemu Siri stále není k vydání dostatečně připravená.
Podpora iOS 26
IOS 26 se do iPhonů dostane na podzim 2025. To ale samozřejmě pouze v tom případě, že se jedná o podporovaný model iPhone. Tady máme bohužel jednu smutnou zprávu – zvěsti, které kolovaly začátkem roku 2025 a které tvrdily, že od podpory nebudou odstřiženy žádné iPhony, se nepotvrdily. O podporu tak přicházejí modely iPhone XS, iPhone XS Max a iPhone XR z roku 2018. Na iOS 26 se tedy můžete těšit pouze v tom případě, že vlastníte jeden z následujících modelů:
iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro, iPhone 16 Pro Max, iPhone 16e.
iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max.
iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max.
iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max.
iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max.
iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max.
iPhone SE 2 (2020), iPhone SE 3 (2022).
Závěr
V ČR budou kvůli jazykové podpoře nové funkce iOS 26 výrazně omezené, přesto se však máte na co těšit. Už samotná dizajnová změna na základě prvku Liquid Glass, kterou dostanou všichni uživatelé podporovaných iPhonů bez rozdílu, bude znamenat výrazný posun vpřed. Uživatelské prostředí iPhonů díky ní dostane svěžejší, chytřejší a modernější háv.