8 jednoduchých tipů, jak snadno a rychle zrychlit váš Mac

24.04.2025

Potýkáte se občas s dočasně sníženým výkonem vašeho Macu či MacBooku? Za tímto problémem může často stát zanedbaná údržba zařízení, kdy v jeho vnitřku dochází k hromadění prachu, zvýšení teploty a následně i snížení výkonu. Pokud ale váš jablečný počítač čistíte pravidelně, za náhlým snížením výkonu nejčastěji stojí mnohem banálnější problém – například zaneřáděná plocha, velké množství aplikací spouštěných po startu nebo třeba zahlcený disk. Pokud budete vědět, jak na to, s problémy tohoto typu si poradíte snadno a rychle. Přinášíme proto 8 velmi jednoduchých tipů, které vyžadují minimum námahy a zručnosti, ale zároveň mají největší potenciál navrátit vašemu počítači ztracenou rychlost.

Začněte restartem

Ačkoli tento tip může někomu připadat až dětinský, existuje velké množství lidí, kteří si neuvědomují, že by čas od času měli svůj počítač úplně vypnout nebo restartovat. Namísto toho počítač uvádějí do režimu spánku nebo hibernace. To samo o sobě samozřejmě není na škodu, potíž je však v tom, že tímto způsobem se nikdy kompletně nesmaže operační paměť RAM. Její přetížení pak má ve výsledku za následek zpomalený počítač.

Kdykoli se tedy setkáte s tím, že váš Mac či MacBook vykazuje náhlé zpomalení, vašim prvním krokem by vždy měl být jeho restart. Určitě víte, jak na to – klikněte na Apple menu a vyberte možnost Restartovat. Stejný efekt má také klasické vypnutí a po chvilce opětovné zapnutí zařízení.

V případě přetížení MacBooku si často s restartem úplně vystačíte a pro jeho zrychlení nebudete muset dělat nic dalšího. Pokud se však kýžený efekt zrychlení nedostaví, vyzkoušejte některý z našich dalších tipů.

Vysypte koš

Další z triviálně vypadajících tipů, který však ve výsledku může také ke zrychleni Macu či MacBooku přispět. Platí to zejména v případě, že jste koš vašeho zařízení nevysypali už nějaký ten pátek. V takovém případě se v něm totiž mohou nacházet celé gigabajty digitálního smetí, které váš počítač zbytečně zatěžují a brzdí.

Přejděte tedy na Koš, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a poté vyberte Vysypat koš. A pokud chcete pro příště tuto banalitu pustit z hlavy, aktivujte si jeho automatické vysypávání po 30 dnech. To provedete následovně – otevřete Koš, vyberte Finder, poté Nastavení a dále možnost Pokročilé. Tam interval aktivujte.

Mohlo by Vás zajímat: Jak na Macu obnovit neopatrně smazané soubory?

Utřiďte si plochu

Restartovaný MacBook s vysypaným košem si rozhodně zaslouží také vyčistit plochu. Platí to zejména v případě, že jí máte značně zanesenou a ikony jsou po celé její ploše. To ve výsledku může totiž ke zpomalování vašeho počítače přispívat nemalou měrou.

Nejsnadnějším způsobem, jak to provést, je vytvořit si na ploše tematické složky, do kterých si jednotlivé ikonky či soubory podle jejich zaměření roztřídíte.

Promažte soubory

Pokud žádný z nejzákladnějších kroků nezabírá, chyba může být dost možná v přeplněném úložišti. Pokud je na něm málo místa, má to velmi negativní vliv na výkon Macu. Pokud je to váš případ, pusťte se do digitálního úklidu na zahlceném disku. Nepotřebné aplikace a soubory můžete vyhledávat a mazat manuálně, nebo můžete vyzkoušet funkci Úklid nepořádku. Dostanete se do ní v levém horním rohu obrazovky, kde vyberete možnost O tomto Macu, následně Úložiště a poté Správa. Tímto způsobem lze disk čistit automaticky po jednotlivých oblastech.

Používáte-li iCloud a synchronizujete-li jej na všech vašich jablečných zařízeních, místo na disku v Macu mohou zabírat také fotky, videa a textové zprávy z vašeho iPhonu. Zvažte proto, zda pro vás nebude užitečnější iCloud na Macu vypnout. I bez ukládání souborů a fotek do Macu je stále můžete zálohovat do cloudu – třeba na Google Drive nebo jinou podobnou službu.

Stejně jako tyto soubory ale může váš disk na Macu zahlcovat také stahovaná hudba. Namísto ukládání do Macu proto veškerou hudbu z Apple Music přesuňte do cloudu. Než jí však ze systémového disku Macu smažete, nezapomeňte si jí synchronizovat napřič všemi zařízeními, kde jí chcete poslouchat.

Ukončete nepotřebné aplikace

Další věcí, kterou můžete zkusit, je najít a ukončit veškeré aplikace na pozadí, které zrovna k práci na počítači nepotřebujete. Ty mohou být energeticky náročné a Mac tak zbytečně zatěžují. Najeďte proto do Finderu, vyberte možnost Aplikace a poté Utility. Tam najdete funkci Monitor aktivity, po jejímž spuštění se vám zobrazí jednotlivé karty pro CPU, RAM, energii, úložiště i síť. Poté si otevřete kartu CPU. Tam uvidíte seznam všech momentálně běžících aplikací. Vyhledejte ty nejnáročnější a pokud je zrovna nepotřebujete, ukončete je (postačí označit konkrétní aplikaci a poté kliknout na křížek).

Zkontrolujte aplikace po spuštění

Dalším faktorem, který může výrazně ovlivnit rychlost vašeho Macu či MacBooku, je to, zda po jeho startu dochází k automatickému spuštění aplikací. Pokud jich pak je zbytečně velké množství, počítač to zatěžuje a zpomaluje to i jeho start.

Zkontrolujte si tedy, zda po zapnutí MacBooku nedochází k automatickému spuštění zbytečných aplikací, které ihned po startu zařízení ani nepotřebujete. To provedete kliknutím do levé horní části obrazovky, kde vyberete Předvolby systému a poté možnost Uživatelé a skupiny. Následně vlevo zvolíte váš účet a poté vyberete kartu Přihlášení. Tam už můžete označovat jednotlivé aplikace a kliknutím na ikonku mínus jejich start po spuštění zakázat.

Deaktivujte zbytečné efekty a animace

Efekty a animace určitě znáte z iPhonů či iPadů. Stejně jako tam může jejich používání zpomalovat chod zařízení i v případě Macu či MacBooku. Občas se proto vyplatí tyto prvky nepoužívat. Jejich deaktivaci můžete provést přes levý horní roh obrazovky, kde zvolíte Předvolby systému a poté Zpřístupnění a Monitor. Pak už stačí aktivovat 2 předvolby – Omezit pohyb a Snížit průhlednost.

Aktualizujte systém a aplikace

Dalším zdrojem velkých potíží mohou být dlouho neaktualizované aplikace nebo operační systém. Chcete-li zjistit, zda máte nainstalovanou nejnovější verzi macOS, klikněte na Apple menu v levém horním rohu obrazovky a poté vyberte Nastavení systému a Obecné. V této sekci uvidíte všechny aktualizace, které jsou pro MacOS vyžadovány. Jsou-li pak k dispozici nějaké dostupné aktualizace systému, určitě je nainstalujte. Pravidelně se v nich objevují bezpečnostní záplaty či užitečná odstranění chyb, které v předešlých verzích macOS mohly způsobovat problémy.

Čas od času je ale pro hladký chod zařízení potřebné aktualizovat také jednotlivé nainstalované aplikace. Přejděte proto do AppStore a podívejte se na kartu Updates. Tam se zobrazí seznam všech aplikací z obchodu, které máte nainstalované a pro které je zároveň dostupná aktualizace.

Závěr

Pokud zpozorujete určité náhlé zpomalení vašeho Macu či MacBooku, není hned nutné přistupovat k velmi složitým úkonům. Na začátku je naopak vhodné vyzkoušet ty nejjednodušší triky, které jsme uvedli v tomto článku. Za zpomaleným počítačem totiž často bývá pouze triviální problém, který s jejich pomocí snadno vyřešíte. Pokud ale nic z uvedeného nepomůže, bude na místě zamyslet se nad tím, zda nepřišel správný čas na kompletní vyčištění MacBooku. Pravděpodobně jej totiž vlastníte už delší dobu a jeho údržbu jste zřejmě zanedbali. V takovém případě se na nás neváhejte obrátit a využít servis MacBooku. Při podání žádosti o vyčištění k nám můžete zařízení odeslat kurýrem nebo se s ním můžete zastavit osobně v našem servisu v Jaroměři.